Interwencja Kryzysowa

Co to jest Interwencja Kryzysowa?

Interwencja Kryzysowa jest wczesną pomocą psychologiczną dla ofiar wypadków, katastrof, śmierci najbliższych, tendencji suicydalnych/samobójczych. Dla osób,  którzy przeżywają dużo smutku, złości, żalu, poczucia winy i innych emocji, z którymi trudno sobie poradzić samemu. Jest to pomoc dla wszystkich którzy znajdują się w kryzysie emocjonalnym. 

Na czym polega Interwencja Kryzysowa?

Interwencja Kryzysowa może odbywać się w formie spotkania indywidualnego (spotkanie indywidualne terapeuty z osobą w kryzysie), bądź w formie spotkania grupowego – debriefing (spotkanie 2 terapeutów z grupą uczestników zdarzenia – do 15 osób). Czas trwania spotkania grupowego to min. 2 godziny. Jest to jednak uzależnione od potrzeb grupy. 

Kto powinien prowadzić spotkanie interwencyjne?

Spotkanie interwencyjne różni się od psychoterapii i konsultacji psychologicznych, dlatego zaleca się aby spotkanie interwencyjne prowadziła osoba przeszkolona z zakresu Interwencji Kryzysowej. Posiadała kurs interwencji kryzysowej lub certyfikat Interwenta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Ile trwa spotkanie interwencyjne?

Interwencja Kryzysowa jest procesem szybkiej pomocy w sytuacjach kryzysowych, dlatego spotkania interwencyjne są spotkaniami dłuższymi niż te odbywane ramach procesu psychoterapii. Zarówno spotkanie indywidualne jak i grupowe nie powinno trwać krócej niż 90 min. Czas spotkań jest jednak ściśle uzależniony od potrzeb indywidualnych uczestnika i grupy. Spotkanie interwencyjne powinno odbyć się między 2 a 3 dniem od zdarzenia kryzysowego oraz po 6 tygodniach od zdarzenia.

 

Uwaga!

 W przypadku uczestnictwa w wypadkach śmiertelnych i innych zdarzeniach kryzysowych nie należy odkładać spotkania w czasie. Powinno się ono odbyć w okresie po 24 godzinach od zdarzenia ale nie później niż po 3 dniach od zdarzenia, dlatego zadzwoń i umów spotkanie jak najszybciej, weź pod uwagę możliwość braku terminu u Interwenta.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub braku możliwości dotarcia na spotkanie, zawsze możesz umówić wizytę domową dzwoniąc pod numer 508 910 792 lub skorzystać z bezpłatej infolini Miejsciego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Całodobowy, bezpłatny Telefon  zaufania dla osób w kryzysie:  19525